Tibet

Ovaj puta izlet, ako ga tako mogu zvati, nije bio planiran bas po mjeri. Prihvatio sam prijedlog 4 osobe koji su vec predvidjeli i organizirali sve: put u Tibet preko Pekinga, s par dana zadrzavanja u Kini da se vidi veliki zid i vojnici od keramika. Nakon sto smo sredili sve detalje, ustanovili smo da je u Tibeto u to vrijeme kisno doba; bilo je kasno da se izvrse izmjene pa je u prtljagu zavrsio i kisobran. Dio Kine koji smo vidjeli nije me nesto posebno odusevio. Glavna karakteristika je da ima jako puno kineza, ha, ha.

U glavni grad Tibeta, Lhasu, smo stigli vlakom za raj (tako mu je sluzbeno ime). Spavaca kola i voznja od 24 sata. Najvisa tocka koju smo dosegli je na gotovo 6000 metara nadmorske visine. Uz svaki krevet se nalaze dvije cijevi iz kojih, na zahtjev korisnika, to jeste putnika, pritiskom na jedan gumb, izlazi kisik. Svi smo imali laganu glavobolju i laganu mucninu u stomaku vec u toku puta i ti simptomi su nas pratili i nakon sto smo stigli na odrediste, slijedeca 2-3 dana. Pritisak u nizini je oko 1 atmosfera, to jeste jedan kilogram po centimetru kvadratnom, nesto na sto je nase tijelo naviklo. Na visini Lhase, od malo manje od 4 kilometra, prosjecni pritisak zraka je oko 0,6 atmosfare. Izgovoris dvije recenice i kod trece izgubis dah (mozda nije lose povesti sa sobom suprugu). Popeti se po stepenicama za samo jedan kat je vec lagani poduhvat. Nakon ovog iskustva doslo mi je jedno pitanje u glavu: oni sto se penju na Everest bez boca s kisikom su ljudi ili nisu? Neshvatljivo mi je da je tako nesto izvedivo.

O ovoj zemlji sam prije ove avanture jako malo znao pa sam tako imao priliku dosta toga nauciti, o njihovoj povijesti,  kulturi i obicajima. 1959. godine su bili “miroljubivo oslobodjeni” od kineza; kovanica je od osvajaca. Zanimljivo je da se ne shvaca od cega su oslobodjeni, jer su u to vrijeme bili samostalni i nisu bili nicija kolonija. Jos je gore onaj termin “miroljubivo”; ubijeno je preko sto tisuca tibetanaca koji prakticno nisu raspolagali s vojskom i oruzjem. Ako vas interesira argument, pogledajte si film “7 godina u Tibetu”; provesti cete jako ugodnu vecer i nesto nauciti. To je sve razlog da nitko ne voli kineze i da ih dozivljavaju kao okupatore. Na gotovo svakom krizanju se nalazi kiosk s policijom, a sve ulice koje pristupaju centru grada su kontrolirane s metal detektorima, nesto slicno sam vidio sami u Jeruzalemu, i policajcima kojima ne treba puno da te pretresu. Tibetanci su poseban narod, jako okrenut spiritualnoj strani zivota i koji ne gledaju puno onu materijalnu. Okupator se brinuo o tome da oni promjene glediste pa su im porusili gotovo sve manastire i samostane i nemilice progonili svecenstvo koje je tradicijonalno jako blisko stanovnistvu. Opce je poznata cinjenica da je duhovni i politicki vodja Tibeta, Dalaj Lama u izgnanstvu.

Posjetili smo glavne znamenitosti Lhase. Potala je ogromna gradjevina koja dominira grad i koja je nekada bila religiozni i politicki centar gdje je obitavao Dalaj Lama, a danas su ga kinezi pretvorili u neku vrstu muzeja. Samo desetak od bezbrojnih prostorija su otvorene za turiste. Jokhang (znaci Budin dom) je manastir u kojem se nalazi jedna od 3 Budine statue napravljene u vrijeme dok je on jos postojao. Norbulingka je ljetnikovac gotovo svih Dalaj Lama i svaki od njih je ima posebni kompleks gdje je zivio. Mjesto odise mirom i spokojem kao da su njihovi duhovi jos uvijek prisutni. Tri dana, od ukupno 7 provedinih u Tibetu, smo proveli u juznom dijelu Tibeta, uzivajuci u prirodnim ljepotama, planinskim jezerima i ledenjacima na 7000 m visine, a posjetili smo u 2-3 religiozna mjesta od odredjenog znacaja, izmedju ostalih i najstariji budisticki manastir u Tibetu koji se zove Sakya.

Ako se netko od vas zaputi tamo, nemojte se iznenaditi nedostatku higijene koji cete sresti na svakom koraku; u nekim samostanima od 7. stoljeca, datuma izgradnje istih, nisu obrisali prasinu i oprali zavjese s ulaznih vrata. Javni zahodi su samo za one s jakim zeludcem (imajte uz sebe uvijek papirnate i higijenske maramice). To sve skupa ni ne cudi jer na toj visini ima jako malo bakterija i sva ta necistoca ne utjece negativno na zdravlje stanovnika.

Leave a Reply